Workshop tance

Tereza Pospěchová & Tomáš Marek

26. 7. - 2. 8. 2019
Chaloupky Kněžice

Tanec a Hudba - jedno tělo

Tanec a rytmus v Africe nikdy neexistovaly odděleně. I když svět hudby a svět tance mají svá specifika, zároveň jsou jedním celkem. V čem spočívá jejich provázanost? Jakým způsobem tanečnice s hudebníky komunikují a co se v tomto procesu skrývá? Jakým způsobem hudebníci reflektují pohyb a kontakt s tanečnicemi? A co činí tuto komunikaci tak jedinečnou a neopakovatelnou?

Workshop dvou dlouholetých lektorů západoafrického tance a hudby nabízí možnost uvědomění si hudby ve vztahu k tanci a tance ve vztahu k hudbě a na základě vlastní zkušenosti je propojit do jednoho celku, jednoho těla.

Oba lektoři se vám pokusí předat své poznatky o hudbě a tanci i o jejich vzájemné provázanosti. Zároveň poskytnou prostor ke společnému objevování a tvorbě. Budeme zkoumat, co vše se může nebo nemusí odehrát, pokud vnímáme tanec na živou hudbu a hru k tanci jako prostor pro lidské setkání.

Workshop je určen pro pokročilé bubeníky a mírně pokročilé a pokročilé tanečnice. Obě skupiny čeká jak oddělená práce, tak i práce společná.

Na co se mohou těšit tanečnice: výuka západoafrického tance v doprovodu zkušených hráčů na africké bubny (hudební doprovod k tanci zajistí
Tomáš Oplatek a Palo Nowak), tradiční i nově vytvořené kroky, choreografie nabízející různá témata v oblasti vnímání pohybu ve vztahu k hudbě, rozvíjení pohybově-hudebních dialogů, spolupráce se skupinou pokročilých bubeníků, rozšíření vlastního pohledu na hudbu, lekce bubnování, kde si vyzkouší zahrát rytmus, na který tančí, prostor pro sdílení a reflexi společné práce.

Na co se mohou těšit bubeníci: intenzivní každodenní výuka hry na djembé a basové bubny s důrazem na jejich herní zkušenosti a možnosti, individuální přístup, jeden „kompletní“ západoafrický rytmus s bohatou aranží, seznámení se se základními pravidly sólové hry a hry k tanci obecně, víceúrovňovou spolupráci se skupinou tanečnic, rozvoj ve vnímání tance v hudební perspektivě, vlastní rozmanitou tvorbu, bohaté diskuze a prostor pro sdílení a reflexi společné práce.

Cena
Cena zahrnuje 6 dní výuky (dopolední a odpolední bloky po 3 hodinách), 7 x nocleh a vegetariánskou plnou penzi.
a) Ubytování ve společné noclehárně ve vlastním spacáku: 6400,- se zaplacením zálohy 1000,- do 31.5.2019 / 6900,- bez zálohy.
b) Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením (vlastní spacák nutný): 6960,- se zaplacením zálohy 1000,- do 31.5.2017 / 7460,- bez zálohy.

úroveň
Workshop je určen pro pokročilé bubeníky a mírně pokročilé a pokročilé tanečnice.

Obecné informace

Příjezd v pátek 26.7. do 19.00 (v 19.00 bude společná večeře). Výuka začíná v sobotu ráno a končí ve čtvrtek večer. Odjezd v pátek 2.8. v dopoledních hodinách. Strava bude pro všechny účastníky jednotná - vegetariánská plná penze (začíná páteční večeří a končí páteční snídaní). Ubytování bude zajištěno ve společných prostorách (máme k dispozici dvě noclehárny, každá pro 11 osob ve vlastním spacáku) nebo ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením (kapacita pokojů je 8 osob s vlastními spacáky). Způsob ubytování si můžete zvolit dle vlastních preferencí (při ubytování ve dvoulůžkových pokojích je vyšší cena).

Místo
Chaloupky, o.p.s., Kněžice 109, okres Jihlava, kraj Vysočina (www.chaloupky.cz)

Další informace:
Hlaste se, prosím, emailem nebo telefonicky na uvedené kontakty. Pro nižší cenu je nutné zaslat přihlášku a uhradit zálohu do 31.5. 2017. Číslo účtu pro platbu zálohy Vám pošleme po přihlášení. Záloha musí být na účet připsána nejpozději 31.5.2019. Záloha je z organizačních důvodů nevratná. Zbytek ceny se doplácí hotově na místě.
Do přihlášky uveďte Vaše jméno a příjmení, Váš email a telefon, způsob ubytování (noclehárna / dvoulůžkový pokoj), délku pobytu (celý pobyt / částečný pobyt). Pokud chcete přijet jenom na část pobytu, uveďte také přesný čas příjezdu a odjezdu (např. úterý ráno - čtvrtek večer). Počet účastníků je vzhledem ke kapacitě areálu omezen (maximálně 12 tanečnic a 10 bubeníků).
Pokud máte zájem o účast na celém pobytu, zašlete, prosím, přihlášku do 16.7.2019. Délku pobytu je nutno nahlásit předem (při přihlášení), případné úpravy počtu dní pobytu budou vzhledem k ceně akceptovány do 16.7.2019. Později již není možné cenu upravovat a je nutné uhradit kurzovné v plné výši podle původně nahlášené délky účasti.
Z organizačních důvodů mají přednost zájemci o celý pobyt. Pokud byste chtěli přijet jen na část pobytu, bude to možné v případě, že budou volná místa (účast Vám potvrdíme do 21.7.2019).
Pokud máte zájem o ubytování ve dvoulůžkovém pokoji, doporučujeme včasné přihlášení (kapacita pokojů vystačí pro 8 osob).

přihlášky a info
Hlaste se telefonicky nebo emailem:
tanečnice na teres@volny.cz, 607 903 964 (Tereza Pospěchová)
bubeníci na info@djembemafia.com, 607 171 932 (Tomáš Marek).
Vyučující 

Tereza Pospěchová

Tereza Pospěchová

Tancem a hudbou západní Afriky se zabývá od roku 2001. Mezi její učitele patří čeští, evropští i rodilí lektoři. Absolvovala stáže u nás i v Africe (Guinea, Mali). Několik let vystupovala se skupinou Tubabu, hostovala s Pararingapatam a Tiditade. Je zkušenou lektorkou.

Tomáš Marek

Tomáš Marek

Student FHS UK v Praze; vyučuje hře na djembé a basové bubny v Praze a Roztokách u Prahy. V roce 2009 absolvoval intenzivní tříměsíční hudební stáž v západoafrické Guiney. Spoluzaložil skupinu Pararingapatam. Působí v Praze a v Roztokách u Prahy.


Účinkující 

Palo Nowak

Palo Nowak

Perkusista, hudebník a muzikoterapeut. Africké hudbě se intenzivně věnuje od roku 2000 mezi jeho lektory patří přední hráči jak afrického, tak i evropského původu. Působil v mnoha hudebních skupinách a projektech napříč rozmanitými hudebními žánry.

Tomáš Oplatek

Tomáš Oplatek

Hře na djembe se věnuje od roku 2005. Působí v kapelách TiDiTaDe a Barati Squad, doprovází kurzy afrického tance. Vyučuje základy hry na krin a balafon v Praze.