profil

Vitor Mendes

Kapverdy/Portugalsko

Vitor se narodil v Lisabonu, ale jeho rodiče pochází z Kapverd. Zde začal s Capoeirou, které se věnoval několik let. Přes 8 let žil v Londýně, odkud se odstěhoval do Prahy, kde v současné době žije. V roce 2005 Vitor vystupoval v tanečním muzikálu Patti Boulaye - Sun Dance, ve východo-londýnském divadle Hackney Empire. Od té doby se Vitor věnuje tanci a hudbě, jako jsou např. Kizomba, Coupe-Decale, Kuduro, Hip-hop, moderní tanec atd.

Od ledna 2012 můžete Vitora vidět v bollywoodském tanečním muzikálu - Šivovo kolo života, v divadle ABC a od roku 2010 pořádá multikulturní festival Afro-Bailar v Praze.

Kuduro nebo Kuduru je typ hudby a tance, který pochází z Angoly, kde vznikl na konci 80tých let. Producenti v Luandě začali míchat africké perkuse s jednoduchými rytmy socy a vznikl styl hudby známý jako "batida". V této době se na trhu objevila i evropská a americká elektronická hudba, která angolské hudebníky inspirovala k vzniku nových hudebních stylů. Mladí producenti začali přidáva t těžké beaty afrických perkusí do evropských a amerických beatů a takto vznikla Batida. Na začátku 90tých let začali angolské kluby hrát batidu a mladí lidé začali vytvářet nové taneční pohyby.

Samotný název Kuduro má dvojí význam v jazyce Kimbundu, což je jazyk používaní v severní části Angoly. Lze přeložit jako "hard ass" nebo "stiff bottom". Tanec Kuduro je podobný Dancehallu, kombinuje tradiční angolskou batidu, sembu a zouk se západním housem a technem.

Kuduro je velmi populární v portugalsky mluvících zemích Afriky a také na předměstích Lisabonu v Portugalsku (zejména v Amadoře a Queluzu) díky velkému počtu přistěhovalců z Angoly. Kuduro se běžně hraje v lisabonských klubech s latinskou hudbou.
Lisabonský typ (progresivní kuduro), který míchá africkou hudbu s housem a technem, Buraka Som Sistema a portugalsko-angolská elektronická hudba proslavila kuduro i v ostatních zemích Evropy a Ameriky.