profil

Tomáš Oplatek

K bubnování na djembe jsem se dostal v roce 2005, kdy mi můj bratr David Oplatek po své návštěvě zemí západní afriky přivezl jako dárek moje první djembe. V té době již několik let působil v kapele Mugee, jejichž koncerty jsem velmi rád navštěvoval. Já jsem do té doby sice měl zájem o hudbu (hrál jsem již 10 let na klavír), ale o bubnování jsem žádný zvláštní zájem nejevil, ačkoliv se mi africká hudba líbila. Když jsem ale měl své vlastní djembe, rozhodl jsem se o africkém bubnování dozvědět více. Začal jsem chodit na kurzy k Janu Vorlíčkovi a postupně mě bubnování zcela pohltilo.

Pouze kurzy mi však nestačily, a tak jsem začal chodit bubnovat k tanečním lekcím Simony Prokůpkové. Bubenickou sekci tehdy vedl Ondřej Henžlík z kapely TiDiTaDe. Zhruba po roce hraní jsem dostal nabídku v této kapele hrát, což jsem bez váhání přijal a v této kapele jsem zůstal do dnes.

Během svého působení v kapele jsem začal hrát i na jiné africké perkusní nástroje, hlavně na štěrbinový buben Krin a africký melodický nástroj Balafon. Na balafon jsem se učil od tehdejšího člena kapely Kamila Pavelky.

Mezi mé další učitelé patří hlavně Janos Crecelius a Franki B. Frank, kteří mě naučili nejvíce věcí jak v začátcích bubnování, tak v pokročilejší fázi. Rovněž jsem absolvoval několik workshopů pod vedním známých afrických hráčů, konkrétně jsou to Tonton Sylla, Mohamed Bangoura a Thomas Guei, se kterými jsem absolvoval i několik vystoupení během jejich návštěvy v ČR.

V současné době stále působím v kapele TiDiTaDe a také v kapele Barati Squad. Na tanečních lekcích momentálně bubnuji Simoně Prokůpkové a Kateřině Szymanské. Občas také vedu workshopy hry na kriny a základy hry na balafon.

Tomáš Oplatek