profil

Tomáš Marek

Hře na djembé, basové bubny a další západoafrické perkusivní nástroje se aktivně věnuje již řadu let.

"Jako všichni ostatní jsem i já začínal sám na vlastní pěst a objevoval experimentálně svět rytmů a zvuky djembé. Chodil jsem samozřejmě také na nejrůznější jam – sessiony. Až jednoho dne jsem konečně zavítal na kurzy Davida Oplatka, který mne uvedl do světa západoafrických rytmů a kde jsem se začal učit základům.. Měl jsem štěstí, že v době, kdy jsem se o djembé začal aktivně zajímat, existovaly již zaběhlé kurzy českých lektorů, kde jsem mohl zprostředkovaně nasávat informace, rychle se učit a posouvat dál dopředu... Hře na djembé jsem celým tělem i duší propadl!! Jamování s přáteli a materiál z kurzů mi však brzy přestaly stačit a tak jsem se vrhnul do vlastní (kapelní) tvorby. Ta v praxi po několika pokusech vyvrcholila spoluzaložením nové kapely Pararingapatam, ve které také v současnosti působím."

Učitelé a vlivy

V roce 2009 se zúčastnil intenzivní dvouapůlměsíční hudební stáže v západoafrické Guiney, která jeho lásku k Africe a bubnování ještě více prohloubila. Mezi jeho učitele patří např.: Janos Crecelius, Fraenkie B. Frank (oba Německo), Famoudou Konaté, Tonton Sylla, Lancei Kanté, Koungbanan Condé, Mansa Camio, Mohammed Bangoura (všichni Guinea), Almani Camara (Balafon, Guinea), Sidiki Camara, Drissa Koné (oba Mali).

Výuka

V Praze a v Roztokách u Prahy vede již řadu let kurzy hry na djembé a basové bubny. Hraje pravidelně k tanečním lekcím předních českých afro-tanečnic a doprovází je i na jejich workshopech. Od léta 2011 vede přes léto dva týdenní workshopy hry na djembé a basové bubny.

Kapely, projekty

V roce 2007 spoluzaložil pětičlennou bubenickou kapelu Pararingapatam.

Tomáš Marek