profil

Tereza Pospěchová

Africkému tanci se věnuje řadu let. Na tomto úctyhodném druhu umění si cení především prostoru pro sebevyjádření v dialogu s živou hudbou, oslovuje ji dynamika, která spojuje sílu i jemnost, uzemnění i osobitý výraz…jinými slovy: radost, krása.

Spolupracuje na hudebně-tanečních projektech a vystoupeních ve stylu západoafrické tradice, vystupovala s hudební skupinou Tubabu /2002-2009/, hostovala s Pararingapatam /2010/ a Tiditade /2012/. Vede pravidelné kurzy i workshopy, podílí se na organizaci výuky zahraničních lektorů v České republice. Za své zkušenosti vděčí mnoha učitelům, přátelům a lidem, s nimiž se při tanci a hudbě setkává. Pracuje jako psycholožka.

Svět tradiční západoafrické hudby a tance objevila v roce 2001 díky Davidovi Oplatkovi. Jejími prvními učitelkami byly Bára Konarská a Olga Čudová. Za velmi hodnotné považuje kurzy berlínských lektorek, kterými jsou Christa Flaig, Natascha Noack a Annett Hofmann.

V letech 2005, 2009 a 2011 absolvovala několikatýdenní tanečně hudební stáže v západní Africe (Guinea, Mali). Mezi její tamní učitele tance patří členové guinejského národního souboru Les Ballets Africains: Manana a Mohamed Cissé, Alseny Bangoura a Aly Mara, dále Zee Sylla, v Mali pak Issa Cissoko, Mariam Kaba Diakité a Oumou Mariko. Dalšími jejími učiteli jsou Koffi Koko, Elsa Wolliaston, Mohamed Bangoura, Cornelia Kaiser a Nizoucha. Na poli tradiční západoafrické hudby ji nejvíce ovlivnili Janos Crecelius, Franki B. Frank a Broňa Pavlíček, v Africe Drissa Koné, Koungbanan Condé, Lancei Kanté a další.

Tereza Pospěchová
Tereza Pospěchová
Tereza Pospěchová
Tereza Pospěchová