Zaostřeno na Ibeyi

fenomén
Ondřej "Magič" Svoboda

Na slovenském festivalu Pohoda letos vystoupí sestry Diazovy známé pod pseudonymem Ibeyi. Momentálně jedou turné, které čítá úctyhodných padesát zastávek včetně té v Trenčíně. Pojďme se blíže podívat na to, co stojí za úspěchem této neobyčejné dvojice.

Dvacetiletá francouzsko-kubánská dvojčata mají rytmus v genech měrou vrchovatou. Jejich otec je Miguel „Anga“ Diaz známý především jako perkusionista Buena Vista Social Club, ale byl také členem další velice známé kubánské kapely Irakere. Otcových rytmických genů v kapele více využívá Naomi, která hraje na cajón a batá, zatímco Lisa-Kaindé je pianistkou a především vedoucí zpěvačkou s úchvatným jazzovým hlasem. Obě společně ohromují dokonalou soulovou souhrou sesterských hlasů. Za moderní zvuk většiny skladeb Ibeyi je pak zodpovědný Richard Russell, tedy šéf labelu XL, pod kterým děvčata vydaly své první titulní album. Jejich afro-kubánské či jorubské tradice se na albu projevují zásadní měrou a to již od první skladby Ellegua věnované orishovi stejného jména, který vždy provází člověka začátkem i koncem života. Tento odkaz má základ v afro-karibském náboženství Santería. Další orishové, jejichž jména i odkaz na labu vyvolávají v jorubském jazyce, jsou Oya, Aggayu, Oshun, Shango a Yemaya. V textu skladby Think Of You zmiňují nejen poslední dva jmenované, ale se stejnou úctou vzpomínají také na svého otce, který zemřel v době, kdy jim bylo 11 let. Slova „we walk on rhythm and we think of you” hovoří samy za sebe.

Zajímavý je také fakt, že se sestry daly dohromady jako hudebnice před pouhými třemi či čtyřmi lety, a obě tento zlom popisují jako moment - přestože se jedná o dvojčata - kdy se teprve skutečně setkaly. Další zlom, tentokrát z pohledu posluchačské obce, přišel ještě před vydáním alba. Videoklipem ke skladbě River ohromily krom skladby samotné hlavně nápadem režiséra Eda Morrise. Z jednoho rozhovoru s Ibeyi také vyplynulo na povrch, že byl klip natočen na jeden záběr. A vzhledem k jeho originálnímu pojetí je tím pádem potřeba vyzdvihnout také kapacitu plic, kterou děvčata oplývají. Do repertoáru Ibeyi patří také cover skladby Better In Tune With The Infinite od rappera Jaye Electronicy, což vzhledem k jejich downtempovému či chcete-li hip hopovému, elektronickému zvuku tolik nepřekvapí. Jejich posluchačský i umělecký rozhled je zkrátka v jejich věku úctyhodný, o čemž nejlépe přesvědčí jejich živé vystoupení.