Tanečně-bubenická smečka vrací úder

rozhovor
David Oplatek

Skupina Tiditade působí na české afroscéně již pěknou řádku let. Kromě minulého ročníku se Tiditade zúčastnili všech předchozích a letos se vrací na pódia Rytmů Afriky v plné síle. O kapele jsem si povídal s Akashou - taneční stálicí skupiny.

Ahoj Akasho, dáš dohromady, v jakém roce jste vznikli?
Vznik Tiditade se datuje do roku 2002 pokud mi dobře paměť slouží…

Kdo stál u zrodu kapely?
Kapela vznikla z impulsu tanečnice a performenky Lu Hawy Goldin a jejího tehdejšího manžela, skvělého hudebníka a zpěváka Ephraima Goldina.

Kolik je vás teď členů a členek a kolik lidí za ta dlouhá léta kapelou prošlo?
Kapela během své dlouhé doby existence prošla opravdu řadou změn, co se složení týče. Jen ty nejzarytější bojovníci a bojovnice kapely vydrželi v kapele do dnešního dne (jako třeba já) . Nyní se počet členů ustálil na desítce - 5 tanečnic a 5 bubeníků.

Kdo je pro vaši tvorbu největší inspirací, z čeho při vytváření choreografií vycházíte?
Tvorba skupiny Tiditade vychází z kořenů západní Afriky. Čerpáme z tradičních rytmů i choreografií západní Afriky, které obohacujeme svojí vlastní tvorbou.

Máte nějakého lídra/lídryni nebo fungujete na striktně demokratickém principu?
Ano, pěkně řečeno. Striktní demokratický princip je naší devizou a zkoušky kapely jsou často zpestřeny hlasováním a intenzivními diskuzemi při hledání efektivního řešení.
Naposledy včera jsme použili techniku losování při výběru kostýmů pro tanečnice. Na losování jsme se všechny svorně shodly  , jinak bychom se asi nedohodly…

Co pro tebe osobně africký tanec znamená?
Africký tanec je pro mě vhodná forma jak vyjádřit sama sebe. Může to znít divně, protože africký tanec je často vnímán jako jedna velká živelná energie a vlastně to tak i je.
Ale já tuto energii používám jako prostředek pro přetlumočení a transformaci mých vlastních pocitů. Jinými slovy tanec, africký tanec a hudba jsou jako sprcha pro mé tělo a duši.

Na co se můžou návštěvníci Rytmů Afriky od vás těšit?
Letos přichází Tiditade na Rytmy Afriky se zcela novým repertoárem a proto se návštěvníci mohou těšit, že uvidí ještě neviděné.