Rytmy Afriky 2013

fotoreport
Tomáš Kerle

Na letošních Rytmech Afriky opět nechyběla skvělá atmosféra v kombinaci se strhujícími výkony českých i zahraničních umělců. Pojďme si připomenout tento výjimečný svátek africké hudby objektivem Stanislava Krupaře.

Nejprestižnější tuzemský festival africké hudby se tentokrát usídlil ve vinohradském klubu Ilusion. V průběhu večera se publiku představila řada zajímavých kapel a projektů, které se rozmanitým způsobem nechávají inspirovat africkou hudební tradicí. A o překvapení rozhodně nebyla nouze!

Večer zahájili Tubabu Duo se svým nekompromisním náletem tradičních malijských rytmů. Poté plynule navázali Ancient Groove se svým afro-funkovým setem, který ozvláštnily tóny japonské flétny šakuhači. Následovalo strhující tanečně-hudební představení Báseň z kabelky. Tento projekt pod vedením Kateřiny Szymanské a Ephraima Goldina měl u publika díky své poutavé choreografii a živelnému hudebnímu doprovodu ohromný ohlas. Vystoupení česko-americké skupiny Marimba Mama pak představovalo tepající multižánrový průlet africkou hudební tradicí, často okořeněnou soudobě znějícími tanečními beaty.

Hlavní hvězda večera Djeli Moussa Condé pak rozhodně nezklamal. Se svou francouzskou doprovodnou kapelou složenou ze samých výborných muzikantů naservíroval publiku vyvážený set. Ten se skládal jak ze svižných afro-popových písní, tak i z komornějších balad, kde hlavní roli hrála Djeliho kora, tradiční západoafrická loutna.

Část publika ale přesto celou dobu čekala na pořádný rytmický nářez, a ten také dostala s příchodem Tontona Sylly. Tohoto virtuózního guinejského hráče na djembe doprovázela kapela složená ze špičkových českých hráčů, a díky tomu bylo skutečně co poslouchat. Nesmírně energický Tonton hrál jako o život, bavil všechny okolo svými vtipnými gesty a lidé pod pódiem si plnými doušky užívali onu vydatnou smršť afrických rytmů.

Za celých těch osm let, co Rytmy Afriky putují každoročně Prahou, se bezesporu jednalo o jeden z nejvydařenějších a žánrově nejpestřejších ročníků. Jen tak dál!