Richard Bona vás bonifikuje

recenze
Hanka Říhová Krejčová

Nevšední výlet do světa geniálního muzikanta, jehož hudební výraz se zakládá na fascinující rozmanitosti.

Kamerunský baskytarista a zpěvák žijící v New Yorku míchá tradiční polyrytmické linky s jazzem a nechává se inspirovat mnoha jinými kulturami. Na příklad hudbou kubánskou, brazilskou, francouzskou, ale i indickou. Neustále cestuje a hraje po celém světě (jak sám říká, nehrál snad jen ve Vietnamu a v Severní Korei) a na svých cestách potkává podobně zapálené muzikanty. České publikum mělo mnohokrát štěstí slyšet tohoto charismatického hudebního virtuosa naživo.

Poprvé zahrál v Čechách ještě před revolucí s kapelou jazzového pianisty Joe Zawinula. Minimálně jednou za dva roky vystupuje se svou kapelou Richard Bona Group v Praze díky pořadatelům Agharta Jazz Festivalu, kteří ho stále zvou. Zahrál si také na festivalu Colours of Ostrava nebo přijíždí jako spoluhráč jiných světově známých jazzmanů. Spolupracoval také s muzikanty zvučných jmen jako např. Herbie Hancock, Chick Corea, Salif Keita, Bobby McFerrin a další.

Jeho nové album Bonafied je spíše klidnějším rozjímáním. Je věnováno odkazu Richardova děděčka, griota, který rozpoznal velký dar svého vnuka. Už ve 3 letech v malé kamerunské vesnici Minta postavil pro Richarda balafon a od té doby Richard hraje a zpívá. Vystřídal mnoho nástrojů, nebyl pro něj problém hrát na jakýkoli nástroj, který vzal do ruky. Přes kytaru se dostal k baskytaře, která ho dodnes okouzluje nejvíc. Na albu také vyjadřuje vděčnost své matce za obrovskou podporu, kterou mu poskytovala a nadále poskytuje mimojiné také občasnou přítomností v publiku. Bonafied je multižánrové album plující v jazzových vodách. Uslyšíme jak akordeon, piano, housle nebo trubku, tak v jeho podání nejen baskytaru, ale i balafon, perkuse a kytaru, vše krásně propojené promyšlenými aranžemi. Richard zde zpívá v jazyce douala nebo ve francouzštině. Snaží se jít proti proudu moderní hudby a nazývá své album jako album odporující moderním trendům a showbyznysu.

Nejsilnějším zážitkem této desky je pro mě jednoduchá píseň Tumba La Nyama (a capella ji spolu se svým looperem zpíval už před dvěma lety na koncertě v pražském divadle Hybernia). Vypráví příběh zvířat z lesa a nenasytného lidského druhu. Každý rok si zvířata pozvou do lesa zástupce lidí, aby posoudili jak se lidem daří. Zvířata se ptají: „Pokaždé když Tě vidíme, vypadáš smutně. Proč?“ Člověk se zamyslí: „Vy zvířata máte štěstí, můžete odhalit tajemství přírody, ryby umí plavat, ptáci létají, sloni jsou neuvěřitelně silní, máte spoustu schopností.“ Člověku je tedy umožněno, aby také nahlédl do tajemství přírody. Stane se vynálezcem letadel, lodí, ponorek a kopíruje všechny dovednosti zvířat. Vždy však řekne, že to on všechno vymyslel sám. Nicméně zvířata vidí, že člověk je stále smutný, dokonce smutnější než předtím. Moudrá sova říká: „Vidíte? Člověk je druh, který je stále nespokojený s tím co má. Vždy by chtěl od přírody dostat vše a příroda mu to poskytuje. Ovšem až do okamžiku, kdy jí nic nezbude, člověk vezme vše. Člověk je druh, který vymře na žízeň ačkoli stojí nohama ve vodě…..“ Tento příběh je založený na myšlence, že my lidé bychom se měli probudit a podívat se kam se řítí náš „vývoj a pokrok“.

Fanoušci budou mít štěstí poslechnout si nové skladby v říjnu 2013 kdy se opět plánuje koncert v Praze v rámci Bonafied Tour.

Richard Bona - Bonafied

[[{"type":"media","fid":"1215","attributes":{"id":"styles-4-0","class":"styles file-styles thumbnail"},"view_mode":"file_styles_thumbnail"}]]
Track list: 1. Dunia, 2. Mut'Esukudu, 3. Akwappella, 4. Janjo La Maya, 5. Mulema, 6. Uprising Of Kindness, 7. Tumba La Nyama, 8. Diba La Bobe, 9. La Fille D'A Côté, 10. Socopao, 11. On The 4th Of July
Vydavatelství: Universal Music

Richard Bona - diskografie

Scenes From My Life (1999), Reverence (2001), Munia: The Tale (2003), Tiki (2006), Bona Makes You Sweat (2010), The Ten Shades of Blues (2010), Bonafied (2013)