Respect: Pravidelná dávka hvězd world music už tento víkend

letem světem
Anna Mašátová

Již devatenáctý ročník nejlepší přehlídky world music v Čechách, Respect festivalu, proběhne letos na novém místě – na louce v areálu pražského Výstaviště. A vzhledem k tomu, že oba dny je program nabitý hvězdami svého žánru, tak se opět máte na co těšit.

Fanoušci africké hudby by měli obzvláště zbystřit. Pořádající agentura Rachot znovu rozšiřuje svou hudební mapu. Do Prahy zavítá etiopská megastar Mahmoud Ahmed, Alžířan Kamel El Harrachi, egyptské zlaté časy představí duo Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din, originální mix bretaňsko-malijské hudby předvede projekt N´Diale. Komu by ani to nestačilo, nechť si v kalendáři zakroužkuje datum 29. června, kdy na Nákladovém nádraží Žižkov vystoupí orchestr Les Mangelepa.

Mahmoud Ahmed (Etiopie)

V Evropě ho uvidíte stěží, jeho fanoušci se ho totiž nechtějí snadno vzdát a sami organizátoři přiznávají, že se jedná o nejdražšího umělce Rachotí festivalové historie. Pětasedmdesátiletý Mahmoud Ahmed je proto úlovkem, pro který se sluší vyseknout Respectu hlubokou poklonu.
Kdyby nebylo náhody, možná by si zpíval Ahmed leda pro sebe při zametání. Jako dítě škole příliš nedal, živil se, jak se dalo, čistil boty na ulici i dělal holku pro všechno v baru, kde se scházeli členové Imperial Bodyguard Bandu císaře Haile Selassieho. Kapele jednoho večera nedorazil zpěvák, osiřelý mikrofon vzal do ruky Mahmoud a z pódia už v podstatě neslezl. Jeho hlas uchvátil Roberta Planta i Jima Jarmusche, který Ahmeda zařadil na soundtrack filmu Zlomené květiny. Po skvělých vystoupeních Mahmoudových kolegů, Mulatu Astatkého a Hailu Mergii, se tak můžeme těšit na dalšího brilantního zástupce vyhlášené etiopské scény.

Kamel El Harrachi (Alžír/Francie)
Kdo by neznal hitovku Ya Rayah, kterou zpívá s gustem Rachid Taha i nejedna slavná balkánská parta, včetně Gorana Bregoviče? Za originálem však stojí Dahmane El Harrachi, tedy Kamelův otec. Ostatně k hudbě měli v rodině blízko, už Kamelův dědeček prozpěvoval z minaretu jako muezzin.
Dahmane zahynul při autonehodě, když bylo Kamelovi pouhých sedm let, synovi ale stačil vštípit základy hry na strunný nástroj mandol. V Alžíru Kamel nezůstal, odešel do Paříže, kde hrával po kavárnách. K vydání debutové nahrávky se odhodlal až roku 2009. Jeho tvorba vychází z arabské poezie, stylově se řadí k chaabi – vysoce oblíbenému severoafrickému stylu, jenž díky své tanečnosti nechybí na žádné slavnosti.

Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din (Egypt)
Kulturní a intelektuální rozkvět, zlatá dvacátá léta 20. století, jsou v Egyptě označována jako
Al-Nahda. Tato umělecká renesance inspirovala muzikologa a hráče na oud, Tarek Abdellaha natolik, že se jí rozhodl zasvětit svou hudební dráhu. Během studií v Paříži potkal hudebního veterána a mistra arabské tamburíny riqqu, Adela, slovo dalo slovo a spolupráce vyústila v natočení alba Wasla. Vystoupení dvojice se vyznačují melodickou i živelnou improvizací a originalitou.

N´Diale (Bretaň/Mali)
To, jak jsou si jednotlivé národy blízké, už mnohokrát potvrdily vědecké výzkumy DNA. Stejně tak je si blízká i hudba z odlišných kulturně - geografických částí světa. Kdo nevěří, ať se zaposlouchá do projektu bretaňského houslisty Jackyho Molarda a Foune Diarry, zpěvačky z Mali. Most mezi Francií a Afrikou získává uznání hudebních kritiků i četná ocenění, ostatně vzpomeňme na teze o propojení Keltů a Afričanů, se kterou řádí na pódiích Afro Celt Sound System. Nepochybně na tom něco bude. N´Diale prý značí „radostné vytržení“, překládat bychom však snad ani nemuseli. Právě do tohoto stavu vás kapela dostane po několika taktech.

Orchestre Les Mangelepa 29. 6., Nákladové nádraží Žižkov
Pochybujeme, že byste nebyli vytančeni z Respectu na pár týdnů dopředu, ale sport je zdravý. A dobrá hudba je lékem na všechny neduhy. Desetičlenný ansámbl z východního Konga drží pospolu už čtyři desítky let, do Prahy zavítají i se zbrusu novou nahrávkou Last Band Standing.
https://www.youtube.com/watch?v=D2NtA9avatY

Respect festival
11.- 12. 6. 2016
http://respectfestival.rachot.cz
www.facebook.com/events/1499670723660762/