Respect Festival 2016

reportáž
Ondřej "Magič" Svoboda

Pokud jste se o druhém červnovém víkendu v odpoledních a večerních hodinách pohybovali v Praze na pomezí holešovického výstaviště a parku Stromovka, nejspíš jste byli jedni z návštěvníků festivalu Respect, který i v roce 2016 dostál nálepce "Hate free fest".

Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016Respect Festival 2016

Na festivalu panovala uvolněná a příjemná atmosféra a v sobotu pořadatelům i návštěvníkům bylo shůry dáno i nádherného počasí. Totéž se bohužel nedalo říci o nedělním počasí, které se celý den tvářilo, jako by chtělo festival pokazit vytrvalým deštěm. Na vydatný liják nakonec také došlo, ale přesto lze tvrdit, že bylo zúčastněným přáno. Dešti totiž poručily nespoutané improvizace bretaňského Jacky Molard Quartetu. A právě za tuto přízeň byla vděčná zpěvačka Liliana Vieira z kapely Zuco 103. Tato kapela obstarala vrchol festivalu pro tancechtivé jedince ve stylu brazilské tradiční i elektronické hudby. Mladistvá energie plná moderních prvků a samplů by možná byla lepší jako start sobotní noci před afterparty prvního dne festivalu, kde mimochodem hrál DJ Romario a neplánovaně i Hudaki Village Band. Obecenstvo se totiž na poslední kapelu zdálo o něco prořídlejší, což se na prožitku většiny viditelně nepodepsalo. To Diwan Saz z Izraele s arabskými vlivy, kteří vystupovali před Zuco 103, sledovalo zřejmě početnější publikum. A zcela zaslouženě. Byl to pestrý zážitek nejen pro úžasné pěvecké schopnosti či fascinující a uklidňující rytmy.

A jestli jste v sobotu přišli na festival až kolem sedmnácté hodiny, čekalo vás méně zemité uvítání rovněž v arabském duchu v podání Kamela El Harrachiho. Následující ukrajinští Hudaki Village Band rozjeli živelnou vesnickou cimbálovku. Ještě před začátkem vystoupení byl tento soubor označen za objev letošního Respect festivalu. Po odehrání koncertu nebyl ze strany pořadatele důvod nic na tomto označení měnit. Mnohem větší sázkou na jistotu pak byl závěrečný sobotní koncert etiopkého Mahmouda Ahmeda, který ohromil fenomenálním hlasem a nadchnul mimo jiné i decentním showmanstvím. Společně s kapelou pak vytvářel jedinečnou úžasnou atmosféru Etiopie a bavil i vyvolával obdiv po celou dobu vystoupení.