Projekt Ghana zrána představuje dialog mezi africkou a evropskou kulturou

letem světem
Tomáš Kerle

Soubor Ghana Dance Ensemble vytvořil společně s českými tanečníky a hudebníky unikátní představení. V rámci festivalu Tanec Praha 2017 můžete tuto energickou fúzi tradičních ghanských rytmů a tanců a contemporary prvků zažít na mnoha místech České republiky.

Ghana zrána je především dialogem kultur dvou kontinentů, Afriky a Evropy. Vychází ze zkušeností odlišných osobností tanečníků v úzké spolupráci s hudebníky. Symbolizuje skromný pozdrav slunci na břehu Atlantiku, mezi neuvěřitelně vstřícnými Afričany s nakažlivou energií, rytmem v těle a úsměvem na rtech.

Dialog o procitnutí osobité současné ghanské kultury je také pobídkou, jak probudit cit pro rytmus v každém z nás. Afričané dobře vědí, že ty nejprostší věci přinášejí radost. Ghansko-český site-specific projekt vrcholí nabídkou k tanci pro každého.

Zvláštní poděkování patří Ambasádě České republiky v Accra.

O souboru:

Ghana Dance Ensemble se vedle udržování tradic tance a hudby různých regionů západní Afriky věnuje spolupráci s umělci Evropy i USA v oblasti současného tance. Projekt „Ghana zrána“ vznikl díky festivalu TANEC PRAHA (www.tanecpraha.cz), Institute of African Studies a Velvyslanectví ČR v Akkře. Navazuje na působení Moniky Rebcové v Ghaně a propojuje svět dvou odlišných kultur. Dva charismatičtí tanečníci a dva hudebníci z Ghany vytváří spolu s tanečníky a muzikanty z Čech site-specific projekt vhodný pro veřejné prostory tak, jak jsou na ně zvyklí doma, kde tančí každý. Parky, náměstí, pláže či nábřeží jsou ideálním prostředím. Můžete se jen dívat, můžete se v závěru také přidat, tak jak je to v Africe zvykem.

O projektu:

Africká kultura má mnoho podob a jen v jediné zemi, jakou je Ghana, existují desítky etnik s tradicí hudby a tance, které neodlučně patří k sobě. Není proto náhodou, že Institute of African Studies dbá o zmapování a zachování těchto tradic. Jeho součástí je Ghana Dance Ensemble, početný soubor tanečníků a hudebníků, aktivně vystupující po celé zemi i v zahraničí. Jeho ambicí však není jen udržovat tradici. Šéf souboru studoval tanec v USA a otevírá svým umělcům cesty k hledání vlastního současného výrazu, zkoumání „západních“ kultur a propojování toho, co je oběma světům blízké. Uvítal proto nabídku několikatýdenního působení české choreografky Moniky Rebcové, absolventky HAMU v oboru pedagogika současného tance a zároveň propagátorky africké kultury. Její zářijový pobyt v Akkře umožnil hlubší zkoumání obou kultur a vyústil v nadšení obou stran rozvíjet dlouhodobou spolupráci.

Choreografie: Monika Rebcová a účinkující umělci

Účinkují: Linda Caridad Fernandez Saez, Ruhia Sadik Maltiti, Jakub Sedláček, Clifford Selorm Ametefe

Živá hudba:
 Kallipo - Christopher Ametefe, Daniel Brown, Tomáš Kerle, Monika Rebcová

Dramaturgická spolupráce: Yvona Kreuzmannová

Produkce: Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Akkře a Ministerstvem kultury Ghany

Koordinace: Václav Hodonický

Zvláštní poděkování: Margita Fuchsová, Benjamin Ayettey

Termíny vystoupení:

Ghana Dance Ensemble, Monika Rebcová & coll.

02.06 Písek
VEN.ku TANCI
16:00
Fügnerovo nám. Písek

16.06 Nečtiny
VEN.ku TANCI
19:00
Kaple sv. Anny

17.06 15:00
VEN.ku TANCI / Vzbuďme Vary
Mlýnská kolonáda
Karlovy Vary

20.06
Divadelní léto pod plzeňským nebem
U Zvonu
20:30
Plzeň

24.06 Praha
15:15
Náměstí Václava Havla

27.06 Liberec
VEN.ku TANCI
19:00
parčík Frýdlantská

28.06 Hradec Králové
VEN.ku TANCI
18:00
Malé náměstí