Owiny Sigoma Band

hudební novinky
Petr Dorůžka

Mezinárodní hudební uskupení z Keni a Británie poutavě kombinuje tradiční africkou hudbu s elektronikou a zvukovými experimenty.

Spojení studiové elektroniky s africkými kořeny funguje skvěle, což potvrdily drasticky zkreslená kovová drnkátka likembé skupiny Konono No 1 z Konga na albech série Congotronics. Další příspěvek na toto téma pochází z opačného kraje Afriky, z Nairobi, hlavního města Keni.

Vznikl z iniciativy neziskové organizace Art of Protest, zaměřené na kulturní výměny mezi Británií a muzikanty z afrických ghett: “Přijeli jsme do Nairobi v předvečer dne, kdy byl Barrack Obama inaugurován na úřad prezidenta.” Obamův otec je původem z Keni, a není tedy divu, že celé Nairobi slavilo. Největším objevem britské hudební expedice se stal Joseph Nyamunga, hráč na nyatiti, africkou lyru, konstrukcí podobnou harfě židovského krále Davida, s níž je historicky nepochybně spojená. Nyamunga je mistrovským hudebníkem keňského etnika Luo, k němuž patří mimochodem Obamův otec.

Na albu hraje vedle afrických nástrojů rocková rytmika, psychedelické barvy zvuku dodávají varhany Farfisa, k bookletu přispěl i anglický DJ Gilles Peterson. Hned po vydání obsadilo album 3 místo Evropského žebříčku world music.

Psáno pro Rock & Pop, 2011/12