Naším úkolem je tvořit dál

rozhovor
David Oplatek

Common Dream Company je se svým projektem "The ZOOOOOOOM" největší záhadou letošních Rytmů. Zkusil jsem alespoň trochu odhalit roušku tohoto tajemství a vyzpovídal Kateřinu Szymanskou, jednu z tanečnic CDC.

Kdo tvoří CDC a kdy jste se dali dohromady?
Jsme lidi z Ostravy, Berlína, Hradce Králové a Prahy. Naše jména jsou součástí medailonku CDC na stránkách Rytmů Afriky, asi nás tu nebudu všechny vypisovat - je nás 10:o) Především jsme dlouholetí přátelé. S nápadem vytvořit stabilní experimentální skupinu přišel, myslím, Jánoš. Potřebovali jsme vymyslet něco, abychom se mohli scházet pravidelně. Mocně nás to k sobě táhne. Projekt jsme odstartovali v létě 2013. Od té doby se několikrát ročně sjíždíme na vícedenní ,,laboratoř", kde zkoumáme, mícháme, extrahujem.

Je vystoupeni na Rytmech Vaše premiéra?
Vlastně ano. Jsme velice potěšeni, že budeme moct sdílet s publikem festivalu Rytmy Afriky 20 minut vhledu do toho, čím se zabýváme. Je to vlastně taky takový ZOOM, že?

Co může divák od vašeho vystoupení očekávat?
Však víš, jak je to s tím očekáváním - je lepší ho nemít. My se na festival moc a moc těšíme. Potkáme spoustu společných přátel a fanoušků africké kultury! Když o tom teď tak přemýšlím....včera jsme zvažovali, zda doporučit divákům při našem představení použití ochranných brýlí. Nakonec to, ale nejspíš nebude potřeba.

Z čeho čerpáte inspiraci při tvorbě vašeho vystoupení?
Spojuje nás láska k západoafrické kultuře a ke všemu co je s ní spojeno, chováme k ní veliký respekt a úctu. Zároveň si také uvědomujeme, že jsme jako lidé byli stvořeni a naším úkolem je tvořit dál, tak to prostě děláme. Inspirujeme se navzájem a využíváme náš společný potenciál.