Naleštěné blues

hudební novinky
Tomáš Kerle

Aktuální novinka Folila od nejznámějšího afrického hudebního páru Amadou & Mariam rozhodně v porovnání s předchozími počiny ničím nepřekvapí, ale ani neurazí.

Malijské superhvězdy Amadou & Mariam asi netřeba představovat. Tento v Paříži žijící slepý manželský pár se již pěknou řádku let drží na výsluní mezinárodní popularity se svými nesmírně chytlavými písněmi, které čerpají jak z malijské bluesové tradice, tak čím dál tím větší měrou i ze západních vlivů. Od desky Dimanche á Bamako (2004), na kterém se velkou měrou podílel všudybyl a všeuměl Manu Chao, směřuje jejich zvuk čím dál tím více k rádiovému proudu. A na co se můžeme těšit na jejich novém zářezu, jehož název Folila lze jednoduše přeložit jako "Hudba"?

Album tentokrát vznikalo dlouho a možná i trochu bolestivě. Nahrávání, do něhož se zapojila řada slavných jmen z hudební branže, probíhalo střídavě na ose New York - Mali. Výsledkem je zvláštní kompromis mezi "back-to-roots" africkou tradicí a soudobými hudebními trendy.

Většině písní se rozhodně nedá upřít poměrně svěží energie, která jde ruku v ruce se silnými melodiemi a dobře vystavěnými aranžemi. Po chvilce poslechu ve mně ale začal vyvstávat zvláštní pocit, že je všechno možná až příliš dokonalé. Kosmopolitně tepající zvuk nadopovaný tunami efektů dává najevo, že tady máme co do činění s první ligou. Jediné co tomu chybí, je autentický prožitek, který by vás rozvibroval zevnitř; intimita muzikanta a posluchače, trocha toho bluesového koření.

Z nějakého důvodu jsem si při poslechu této desky vzpomněl na Santanovo "Supernatural", které na mě v době vydání působilo úplně stejně povrchně. Na Folila se rovněž předvádí celý regiment přizvaných vokalistů ze všech koutů světa, ve výsledku však písně působí poněkud vykalkulovaným dojmem. Pro představu, na albu se podíleli například Kip Malone z kultovních TV on the Radio, francouzský "enfant terrible" Bertrand Cantat z rozpadnuvších se Noir Desir, americká popová diva Santigold, hláškující Theophilus London a další. No znáte to přísloví o příliš mnoho kuchařích vařících jednu polévku...

Nutno ale dodat, že i přes jistou emoční odtažitost a mírnou nesourodost celého materiálu ani tentokrát nespadli Amadou & Mariam do laciné žumpy mainstreamu. Koneckonců je to pořád ten sympatický páreček, skládající hezké a zábavné songy pro širokou veřejnost. A dnešní doba jim zkrátka nabízí nové možnosti hudebního vyjádření. Posuďte sami, jestli Folila je ta správná cesta...

Amadou & Mariam - Folila by Portál Afro.cz on Grooveshark