Ghettolege meets Rytmy Afriky

reportáž
Tomáš Kerle

Fenomenální bubeník Thomas Guei z Pobřeží Slonoviny společně rytmickou letkou Barati Squad roztančili Cross Club.

Thomas Guei, to je jméno, které si zdejší afrokomunita pamatuje ze skvělého vystoupení před dvěma lety na festivalu Rytmy Afriky. Tentokrát tohoto výjimečného muzikanta a bubeníka přivítal pražský klub Cross v rámci prvního letošního Ghettolege večera.

Celou akci zahájila kolem sedmé hodiny zajímavá a vydatná přednáška v prostorách kavárny klubu Cross, kde rytmický mág z Pobřeží Slonoviny vyprávěl o svém dětství v Africe, hudebních vlivech a současném životě profesionálního hudebníka ve Francii. Poté následovala krátká zvukovka celé šestičlenné smečky v čele s Thomasem a koncert mohl směle začít.

Samotné vystoupení odstartovaly štěrbinové bubny - kiriny - jejichž nezaměnitelný dřevěný zvuk učaroval snad úplně každému. Poté už následovaly klasické evergreeny západoafrické hudby, postupně tedy zazněly rytmy jako Madan, Soli, Kakilambe, Djaa, Wolosodon a další. Co ale tento koncert odlišovalo od ostatních podobných afro "mlátiček", byl důraz na taneční vyznění rytmů. Aranže nepůsobily nikterak komplikovaně a díky tomu mohly jednotlivé rytmy dýchat a rozvíjet se ve vzájemné interakci mezi hráči.

Celé dění samozřejmě zručně kormidloval Thomas Guei, který při svých neskutečně živelných a zároveń precizních sólech na sebe zaslouženě strhával všechnu pozornost. V průběhu skladeb navíc velmi citlivě nechával prostor i ostatním bubeníkům z Barati Squad, kteří si to ten večer očividně náramně užívali. S blížícím se závěrem koncertu se dostával taneční potenciál rytmů stále více na povrch, aby v poslední skladbě gradoval do živě hraného techna, jehož vražedné tempo dostalo celé obecenstvo do varu. Jako jarní warm-up na letošní Rytmy Afriky se akce skutečně vydařila a nastavila laťku příjemně vysoko. Už teď se můžeme ptát, která z afrických bubenických špiček k nám asi zavítá příště?