Festival Doteky Afriky 2013

reportáž
Tomáš Kerle

Jihlavská zoo se o víkendu proměnila v africký kontinent.

Jihlavská zoo se o víkendu proměnila v africký kontinent. Zavítali sem afričtí umělci z Nigérie, Pobřeží slonoviny, Konga, Guiney, Senegalu, Gambie či Ghany. Přednášky, které posluchače dovedly na vrchol Kilimandžára, na tajemný Madagaskar nebo do hlubin Indického oceánu za velkými bílými žraloky. Dokonalou iluzi Afriky vytvořily dvě akce, které se dlouhodobě zabývají Afrikou – Malá africká konference a festival Doteky Afriky. A ze vzniklého „akordu“ těžili zejména návštěvníci, kteří získali dvojnásobnou dávku zážitků a energie.

Slavnostní zahájení proběhlo v sobotu ve 14 h - na festivalovou vlajku se podepsali čestní hosté – emeritní velvyslankyně ČR v Keni Gita Fuchsová, primátor města Jihlava Jaroslav Vymazal, hudebník a textař Michal Horáček a organizátoři letošní akce – ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková, režisér Jan Svatoš a zástupkyně generálního partnera ČSOB Jana Strašilová. Akci přálo i počasí, v sobotu ráno se déšť umoudřil a když v neděli opět hrozilo, že bude pršet, rozehnaly mraky africké bubny. Na Doteky Afriky zavítalo velké množství návštěvníků nejen z Jihlavy, ale i z různých koutů republiky – z Brna, Prahy, Ostravy, Znojma, Brna či Ústí nad Labem.

Zatímco úderem desáté hodiny se ve vesnici Matongo rozezněly podmanivé rytmy afrických bubnů, v centru PodpoVRCH se rozjela série přednášek s africkou tematikou. Typické pro letošní 8. konferenční ročník byla nejen tematická, ale i profesní pestrost přednášejících. Návštěvníci se mohli podívat na Afriku očima diplomata, filmaře, veterináře, potápěče, antropologa, zoologa, egyptologa nebo nevidomého horolezce Jana Říhy, který zdolal Kilimandžáro. „Snažili jsme se nabídnout nikoliv pouze zoologické přednášky, ale obohatit pohled návštěvníka o lidský rozměr Afriky. Když nepochopíme mentalitu tamních lidí, těžko můžeme pomoci přírodě…jedno bez druhého zkrátka nefunguje…,“ řekl v rozhovoru Jan Svatoš, který se na konferenci podílel dramaturgicky. Nikoliv náhodou byla jedním z největších lákadel přednáška afrického tanečníka Maurice Yeky Jak mi tanec zachránil život, v níž líčil své zážitky z občanské války na východě Konga trvající již od roku 1996 a ve které zemřelo více než 5 milionů obyvatel. Zaujaly ale i přednášky Vladimíra Lemberka o Madagaskaru nebo vyprávění Michala Horáčka o kmeni Samburů, na ní už centrum PodpoVRCH praskalo ve švech.

Hlavním hudebním programem letošních Doteků byl pak koncert frontmana skupiny United Flavour Djeie Goga (Pobřeží slonoviny), který v Jihlavě vystoupil se zpěvákem Bishopem z Nigérie a King Kalabashem z Martiniku. Pestrou plejádu afrických umělců představil i nedělní program, když do vesnice Matongo zavítal bubenický mistr Papis Nyass v doprovodu Bijou Camary a dalších Afričanů. Vyvrcholením byla pak taneční performance Maurice Yeky.

Se stejným ohlasem se u diváků setkaly i interaktivní workshopy - perkusivní mistr, lektor a bubeník skupiny United Flavour Standa Vít představil svůj program „Drumrelax“, a to dokonce hned dvakrát, poutavá byla i lekce netypického tance afrofitness tanečníka Vitora Mendese z Portugalska.

Součástí programu pak tradičně africký trh, kde se prodávaly tradiční produkty z Afriky – od afrických korálků, až po šatstvo či potraviny. Prezentovány byly i neziskové organizace UNICEF či společnost Shinebean. Mnoho diváků využilo možnost nechat si uplést africké copánky cornrows a braids od ghanské umělecké kadeřnice Barbary Bioh. Dospělí i děti si v soutěžích vyzkoušeli stopařské umění, hlavičkování s tradičním africkým míčem vyrobeným z papírového a plastového odpadu. Nabitý program vtahoval diváky do akcí, které si užívaly zejména děti. V soutěžích se jich zúčastnilo více než 100.