Ata Kak vlajkovou lodí projektu Awesome Tapes From Africa

hudební novinky
Ondřej "Magič" Svoboda

V roce 1991 prodal pouze tři kusy svého alba Obaa Sima. V současnosti se však label Awesome Tapes From Africa reedicí tohoto alba doslova pyšní. A k tomu samozřejmě vedla dlouhá a velice zajímavá cesta.

Brian Shimkowitz stojí od roku 2006 za pozoruhodným projektem Awesome Tapes From Africa, jenž se v roce 2011 proměnil v plnohodnotný label. Jeho posláním je objevovat a šířit do světa dávno zapomenuté anebo nikdy neobjevené poklady mezi kazetami z afrických trhů. Mezi reedicemi, za nimiž label stojí, se objevilo i album v Čechách dobře známého Hailu Mergii. Ten ale přece jen jako umělec určitým kreditem disponuje. Pro ATFA byla daleko objevnější kazeta, na které byl jako autor uveden Ata Kak.

Rodák z ghanského města Kumasi, celým jménem Ata Kak Yaw Atta-Owusu, se v roce 1989 přestěhoval do Toronta, kde vystupoval s kapelou Marijata. Po této zkušenosti se rozhodl zkusit prorazit i sólově a v roce 1994 vzniklo album Obaa Sima, kterého vydal dohromady padesát kusů, z nichž se prodaly pouhé tři. Je důležité dodat, že pro snížení nákladů album vydal v Ghaně. Právě tam totiž v roce 2002 Brian Shimkowitz kazetu objevil. Fascinován tímto objevem se postupně propracoval až ke spuštění projektu ATFA a především k reedici alba samotného. Dnes již při jeho djských vystoupeních, hraných netradičně takřka stoprocentně z kazet, na remasterované tracky z alba tančí i stovky festivalových návštěvníků, kteří si získali oblibu pro Atův rap, syntezátorové beaty v duchu nikdy nekončící party a neméně pro nedokonalosti této nahrávky, jež jí dodávají obskurní leč pozitivní šmrnc.

Od roku 2002 Brian nasbíral v Africe přes čtyři tisíce kazet, v oblibě má například hudbu ze sahelské části Nigeru, Mali a Mauritánie, jihoafrický house z devadesátých let, rap ze Senegalu a Tanzánie či kytarový zvuk keňských kapel z let sedmdesátých. A to vše na stránkách ATFA skutečně naleznete ke stažení v hojném množství, ale žádná z těchto digitalizovaných kazet nedosáhla takového ohlasu jako Obaa Sima. Brianovy kroky proto logicky směřovaly ke snaze spojit se s Atou, což se mu po osmi letech snažení skutečně podařilo v rodné Ghaně, kam se v roce 2006 vrátil. Naštěstí se mu podařilo získat i svolení k reedici společně s archivními fotografiemi, a tak se album po dvou dekádách šíří od začátku března tohoto roku o poznání úspěšněji než na první pokus a to prostřednictvím limitovaného množství kazet, LP, CD i v digitální podobě.