Africká hudba na Colours of Ostrava 2018

reportáž
Olga Staňková

Jak je již dobrým zvykem, hojně zastoupeným kontinentem na ostravském festivalu je vždy i Afrika se svou nesmírně bohatou hudební tradicí. Přinášíme vám malý fotografický výběr z živých vystoupení afrických hudebníků, kteří na letošním ročníku vystoupili.

Trio da KaliTrio da KaliTrio da Kalicheikh locheikh loCheikh LoDobet GnahoréDobet GnahoréDobet GnahoréDobet GnahoréDobet GnahoréDobet GnahoréDobet GnahoréOmou SangareOmou SangareOmou SangareOmou SangareOmou SangareOmou SangareOmou SangareGrace JonesGrace JonesGrace JonesTrio da Kali

Páteční den přinesl nádherný koncert malijského Trio Da Kali, který dal vyniknout tradiční malijské kmenové hudbě, jejíž kořeny sahají až do 13. století. Perfektní akustika sálu Gong je při podobných příležitostech neocenitelná. Poté bylo možné vychutnat si na otevřené Drive stagi uvolněný koncert Cheikh Lo ze Senegalu. Afrika se v jeho vystoupení mísila se slyšitelnými jihoamerickými rytmy a výsledkem byl příjemný a k tanci vybízející hudební koktejl.

Sobota byla dnem výrazných žen. Nejprve diváky uhranula Dobet Gnahoré z Pobřeží Slonoviny - její koncert byl energickou smrští, směsicí jazyků, kulturních odkazů i rytmů. Navíc je i vynikající tanečnicí a expresivní performerkou, vidět ji naživo je opravdu zážitek. Na ní navázala o něco popověji a - v překvapivém kontrastu k textům písní - méně naléhavě vyznívající malijská hvězda, Oumou Sangaré. Je přední africkou feministkou, spolupracuje s OSN, její texty jsou společensky kritické a nebojí se otevírat témata, o kterých se v Mali běžně nemluví.

Z afrického kontinentu došlo k přesunu do Karibiku když hlavní scénu Colours opanovala o sobotním večeru jamajská rodačka Grace Jones a předvedla všem, jak se po sedmdesátce dělá show.