Africká amazonka s hlasem anděla opět v Čechách

reportáž
Anna Mašátová
Barbora Fabiánová

Africká diva Dobet Gnahoré vystoupí s all-star projektem Acoustic Africa v rámci letošních Colours of Ostrava. Přinášíme malé ohlédnutí za posledním koncertem této výjimečné hudebnice a performerky v našich končinách.

Program letošních Colours of Ostrava se plní každým dnem. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít projekt Acoustic Africa s podtitulem Afropean Women. Jak název napoví, můžeme se těšit na tři talentované zpěvačky, toho času žijících v Evropě - Dobet Gnahoré, Manou Gallo a Kareyce Fotso, s doprovodem velmistra balafonu Aly Keita, malijského kytaristy Zoumana Diarra a bubeníka Boris Tchango z Toga. Právě Gnahoré již na festivalu vystoupila, následující reportáž však nabídne ohlédnutí se za jejím pražským vystoupením v Paláci Akropolis na podzim roku 2011.

Pojďme se nejdříve z Prahy přenést o pár tisíc kilometrů dále a několik let nazpět do minulosti - přesněji do roku 1985, kdy všestranný hudebník Boni Gnahoré zakládá uměleckou vesnici KiYi poblíž hlavního města Pobřeží Slonoviny. Jeho dceři Dobet jsou tři roky a svůj čas tráví, stejně jako ostatní členové této komunity, tancem, hudbou, zpěvem, divadlem ale i rukodělnou prací. Ve dvanácti letech se dívka rozhodne opustit pro ni příliš jednotvárnou základní školu, a začne se plně věnovat tanci, s velkou podporou právě svého otce, který je pro ni i největším vzorem. V tanečním umění projevuje velké nadání, díky čemuž již o rok později vystupuje se známou taneční společností Tche Tche.

Nejzásadnější je však pro ni setkání s francouzským kytaristou Colinem Laroche de Féline, jehož původní záměr strávit v KiYi tři měsíce, se protáhne na tři roky. Po sňatku se Dobet s Colinem usazují kvůli nejisté politické situaci ve Francii a založí hudební duo Ano Neko („Tvořme společně“). Téměř okamžitě zaznamenají úspěch a nadšené ohlasy jak ve Francii, tak po celé Africe. Roku 2003 vydávají pod labelem Contre Jour první album se stejnojmenným názvem Ano Neko, o čtyři roky později i druhou desku Na Afriki („Moje Afrika“). Dobet se ale nevěnuje jen hudbě - v Marseille pořádá kurzy afrického a moderního tance. Minulý rok vyšlo nejen nové CD Djekpa La You, Dobet získala i prestižní ocenění Grammy v kategorii Best Urban/Alternative Performance za píseň Palea. A především skladby z nejnovějšího alba zazněly na jejím pražském koncertu.

Ve ztemnělém sále bylo znát vzrušení z očekávané show, které protnul silný a přitom něžný zpěv a cappella ze zákulisí. Když Dobet vstoupila na pódium, málokoho nenapadlo srovnání s bájnou amazonkou - téměř mužsky svalnatá zpěvaččina postava zahalená v pestrobarevných šatech se zlatými šperky, byla ještě zdůrazněna výrazně pomalovanou krásnou tváří.
Na další píseň již přišla i doprovodná kapela - kytarista Colin Laroche de Féline, baskytarista Clive Govinden a bubeník Boris Tchango.

Evidentně skalní fanouškovská základna složená především ze smíšených česko - afrických párů vytvářela příjemnou  atmosféru a  Dobetino „děkuji, dobrý den everybody“ vzbudilo téměř extatické nadšení. Ve svižném sledu šly za sebou písně Djiguene, protiválečná Kokpa nebo Yekiji věnovaná právě společenství  KiYi, vše doprovázené naprosto neuvěřitelnými tanečními kreacemi, které vyprovokovaly tanečníka z publika k výskoku na pódium a předvedení svého umu. Dobet nás za hodinu a půl provedla po značné části Afriky, neboť zazněla nejen francouzština, ale i množství afrických jazyků jako dida (Pobřeží Slonoviny), ashanti (Ghana), fon (Bénin), yoruba (Nigérie), bassa (Kamerun) či bambara (Mali).

Dobetin nadpozemský hlas a hra na exotické nástroje jako mbira či džbán, navíc se skvělými sóly jednotlivých hráčů (především v poslední  písni Samahani) si vyžádaly dlouhý přídavek v podobě skladby Palea, doprovázené četným vyznáváním lásky z publika - od českého „Miluji Tě“ po "Je t´aime" až po africké "M´Bifé". S koncem vystoupení se všichni smiřovali jen s velkou nechutí, malým bolestným jim však byla Dobetina vstřícnost a trpělivost při následující autogramiádě. Jméno této mladé talentované umělkyně stojí za zapamatování.

Fotogalerii z koncertu naleznete na: http://barkafabianova.net/fotogalerie/DobetGnahore/

Dobet Gnahoré, Palác Akropolis, 26.9.2011