profil

Jakub Severin

Perkusista na volné noze. Bubnováním se začal zabývá od roku 1998. Mezi jeho nástroje patří kromě djembe a basových bubnů ze Západní Afriky i peruánský cajon a dříve i arabská darbouka a indická tabla.

Kapely a projekty

Založil kapelu Pararingapatam, působí ve skupinách Soundokan, Deneb, Ciúnas a M3, kde využívá svou zálibu v lichých rytmech, tradiční irské, bretonské, balkánské a africké hudbě. Ze starších projektů hrál např. s legendárními Dún an Doras (cena Nejlepší album roku 2005 v mezinárodním projektu Indie Acoustic), Bran, Wakadoo, TiDiTaDe, BaToCu, Kal y Kanto, Létající Koberec, L’Arrache Coeur a s dalšími. V rámci těchto projektů vystupoval kromě ČR i v Japonsku, Irsku, Francii (Bretaň), Itálii, Německu, Rakousku, Polsku a dalších zemích na nejrůznějších velkých i malých festivalech a samostatných koncertech. Doprovází na djembe taneční lekce a workshopy českých a západoafrických tanečníků.

Nahrávky

Také se hudebně podílel např. na nahrávkách Dún an Doras : Sweet and Sour (2003) a Rua (2005), Bran : The Coas of Bohemia (2005), Deneb : deneb (2007), varvaki (2010), a dalších jako host.

Učitelé a vlivy

Mezi jeho učitele patří mimo jiné Janos Crecelius, Sidiki Camara, TonTon Sylla, Drissa Kone, Mohamed Bangoura, Fränki B. Frank, Ephraim Goldin, Louis Cesar Ewande. Také absolvoval stáž v Gambii pod vedením Moussa Camary z Guinea Conakry a jehoskupiny Fatala.

Výuka

Vyučuje na západoafrické bubny nejen tradiční rytmy na pravidelných kurzech v Praze a workshopech po ČR.

Jakub Severin