akce

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

datum

9. - 19. 5. 2018

místo

různá místa, Praha

Již 14. ročník (nejen) divadelních setkání.
Pokud nemůžete vy do Afriky, přijde Afrika za vámi. Už brzy! Po čtrnácté se ve dnech 9.- 19.května 2018 vydá do Prahy, Hradce Králové a Brna Tvůrčí Afrika, festival nejen divadelních setkání, s podtitulem Všichni jsme Afričani!

mwezi

Od 9. května budeme zase Všichni Afričani!

Pokud nemůžete vy do Afriky, přijde Afrika za vámi. Už brzy! Po čtrnácté se ve dnech 9.- 19.května 2018 vydá do Prahy, Hradce Králové a Brna Tvůrčí Afrika, festival nejen divadelních setkání, s podtitulem Všichni jsme Afričani!

(www.tvurci-afrika.simplesite.com)

Pocta Komorským ostrovům
Po loňské kulturní výpravě do Karibiku letos zavítáme do Indického oceánu, konkrétně na Komorské ostrovy. Čestným hostem je totiž Soeuf Elbadawi, první Komořan v Čechách, díky němuž nahlídneme na neznámé soustroví u břehů Mosambiku čtyřikrát jinak: prostřednictvím dvou různých debat, scénického čtení a hudby.
Divadlo vzdoru nese název debaty (9.5. v 15.30 divadelní věda č. 408 FF UK), která nastíní vývoj a současnou situaci divadelních kultur na Komorských ostrovech a představí experimentální tvorbu Soeufa Elbadawi, jehož umělecký záběr je vskutku renesanční. Patří k nejznamenitějším autorům, divadelníkům, hudebníkům, dokumentaristům, jehož věhlas se nese frankofonním světem, a je zároveň také jedním z nejaktivnějších publicistů a občanských aktivistů burcujících světovou veřejnost z lhostejnosti vůči humanitární tragédii, která se před našimi zraky odehrává v Indickém oceánu v souvislosti s migrací mezi nezávislými ostrovy a francouzským departamentem Mayotte.
Všechny aspekty této alarmující situace a mnohé další odhalí podrobněji debata (11. 5. v 19.00 Knihovna Václava Havla) Hranice Evropy v Indickém oceánu – Tragédie, kterou svět nevidí. Se Souefem Elbadawi bude diskutovat redaktor Respektu, odborník na Afriku, Tomáš Lindner. Obě debaty budou probíhat ve francouzštině s tlumočením do češtiny.
K palčivé problematice novodobé „zdi“ mezi komorskými ostrovy se obrátíme ještě jednou, a to prostřednictvím premiéry scénického čtení Elbadawiho textu Pokušení Luny (12.5. ve 20.00 Divadlo Viola). Do češtiny tento naprosto originální, výsostně obrazivý, poetický a zároveň drsný, syrový, apelující text skvostně přeložili Matylda a Michal Lázňovští. Jde o překladatelský počin. Přiblížit tento text českým divákům nebylo vůbec jednoduché. Jedná se o nesmírně obtížnou předlohu, která kromě jazykových hrátek s francouzštinou, již autor občas mísí s komorštinu s arabštinou, zároveň počítá s poněkud „exotičtější“ představivostí, než na jakou jsme běžně zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Díky překladu Lázňovských a scénické úpravě režiséra Jakuba Šmída
(mj. právě přichází do kin jeho nejnovější film Na krátko podle povídky Petry Soukupové) budou čeští diváci svědky nevšedního slovesného i hudebního zážitku obohaceného malou stylovou ochutnávkou kulinářskou. Herecky se textu zmocní Irena Kristeková (mj.známá z několika TV seriálů) a Petr Stach (Divadlo Minor, filmy Tobruk, Hořící keř) a jeden z nejlepších česko-afrických hudebníků Papis Nyass z Gambie (spolupráce s Alanem Vitoušem, Jaroslavem Duškem, Lenkou Dusilovou, Yellow Sisters, Elvisem Kititi a Divadlem Na Prádle, kde hrál v inscenaci Bajka o lásce, pekle a márnici Cayi Makhélé).
Zlatým hřebem komorského programu bude nepochybně unikátní koncert Mwezi WaQ. Písně měsíce a naděje (10. května v 19.30 Palác Akropolis). Skupina world music Mwezi WaQ, což by se dalo přeložit jako Měsíční ostrovy, rozuměj Komorské, je složená z prvotřídních hráčů z Komor, Madagaskaru, Guyany a Francie. A pozor! Stala se objevem roku prestižní Academie Charles Cros ve Francii! A k tomu navíc: Prvních 50 zájemců o vstupenky získá zdarma zajímavou publikaci Jiřího Moravčíka: V tlamě afrického krokodýla. Portréty hvězd africké hudby nebo vstupenku do Violy na scénickou hostinu slov, hudby a chutí Pokušení luny frontmana kapely Soeufa Elbadawi.

Šepoty Afriky - Překladatelský projekt s Cayou Makhélé s vydáním knihy a workshopy
V podstatě od začátku existence Tvůrčí Afriky se daří spolupráce s gymnázii Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nově k nim přibylo také Akademické gymnázium z Prahy. Studenti ze všech těchto škol s výukou francouzštiny se zúčastnili překladatelské soutěže básní konžsko-francouzského, v Čechách již dobře známého autora, Cayi Makhélé: Murmures d´Afrique/Šepoty Afriky. Od ledna do února 2018 překládali studenti pod vedením svých pedagogů jednadvacet básní Cayi Makhélé. Nejlepší překlady pak v březnu vybírala odborná porota složená z akademických pracovníků, praktických překladatelů, dramaturgů a básníků: Jovanka Šotolová, Petr Borkovec a Julek Neumann. V květnu vyjde kniha v česko-francouzské verzi v pařížském nakladatelství Acoria a bude k dostání na stánku Francie ve dnech Mezinárodního veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Holešovicích. 10.5. od 18.00 proběhne tamtéž autorova autogramiáda knihy. Kromě Šepotů Afriky přiveze autor Caya Makhélé do Čech ještě jednu svou novinku, tentokrát jde o román Les Matins de Prague /Pražská jitra, která vznikala střídavě ve Francii a v Praze, jíž je kniha inspirovaná. Autor román představí opět ve Světě knihy, a to 10. května v 17.00 v sále Literární kavárny. Setkání bude tlumočeno do češtiny.
Kromě pražského programu zavítá Caya Makhélé také do Hradce Králové a Brna, kde povede se studenty překladatelský workshop. Studenti díky projektu získají jedinečnou možnost objevit Afriku, poezii, zdokonalit se ve francouzštině a zkusit si překládání uměleckého textu. Francouzsko-české vydání v nakladatelství Acoria bylo pro všechny zúčastněné velkou motivací a prestižní záležitostí.

Benso – maximum Afriky na piazzettě Nd
Benso znamená v bambarštině dům či místo míru a pohody. Tvůrčí Afrika už podruhé takový prostor nabídne v sobotu 19. května od jedenácti hodin do sedmi večer na piazzettě Nd, chcete-li Náměstí Václava Havla. Prostranství mezi starou a novou budovou Národního divadla zaplní stánky různých afrických zemí a organizací napojených na Afriku, afrických ambasád. Zájemci zde můžou ochutnat rozmanité kulinářské speciality, zakoupit originální africké dárky, řemeslné výrobky, kosmetiku či knihy z nakladatelství Dar Ibn Rushd. Zatímco dopoledne bude patřit dílnám djembe s Kacou, instruktorem z Pobřeží slonoviny. Na dvou pódiích bude probíhat nepřetržitý program, který zahájíme ve 14.00 Pohádkami ptáka Afrikána v podání divadla českých Afričanů (Eliška Mesfin Boušková, Maxime Mededa, Gilson Santana, režie Zoja Mikotová). Další pohádkou bude Pavoučení na motivy divadelní hry Cayi Makhélé, kterou tentokrát s českými Afričany nastudoval Jiří Jelínek. Na hudební scéně vystoupí mj. skupina orientálních tanečnic z Hradce Králové – Sahar, populární česko-africká hudební skupina Aneboafro, bubeníci z Tiditade, africké gospely v jazyce lingala Nsango Malamu a módní africká přehlídka jarní kolekce Syia. Program vyvrcholí vystoupením afrického tance a hudby se skupinou Batocu v choreografii Issa Sadio Diatta - Nio Farr (což znamená v senegalském jazyce Wolof „Jsme spolu“.

Festival pořádá Komba z.s.
Letošní ročník podpořilo částkou 140 000,- Kč Hlavní město Praha.
Projekt soustavně podporuje také Francouzský institut v Praze.
Partneři projektu: ACA, African culture and Art, Palác Akropolis, Knihovna Václava Havla, Národní divadlo, Divadlo Viola a ambasády Ghany, Maroka a Súdánu.

Lucie Němečková, ředitelka a dramaturgyně festivalu

PROGRAM FESTIVALU

PRAHA

středa 9. května
15.30 FF UK, katedra Divadelní vědy (učebna 408), Nám. J. Palacha 2
SOEUF ELBADAWI: DIVADLO VZDORU
Divadelní tradice a současnost na ostrovech v Indickém oceánu.
Debata. Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny. Vstup volný.

čtvrtek 10. května
Akademické gymnázium Štěpánská
CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.

17.00-17.50 Svět knihy – Výstaviště Praha, Literární kavárna
CAYA MAKHELE: LES MATINS DE PRAGUE / PRAŽSKÁ JITRA
Známý konžsko-francouzský autor a nakladatel, jehož divadelní hry Bajka o lásce, pekle a márnici a Čarování byly uvedeny v Divadle Na Prádle, Studiu Divadla na Vinohradech nebo v Českém rozhlase Vltava, se vrací opět do Prahy, aby představil svůj nový, magicko-realistický román odehrávající se z velké části v Praze, kde se tragická historie rwandské genocidy promítá do životů místních lidí a africké komunity. Thriller se tu potkává s romantickým příběhem lásky.

Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny.

18.00 - 18.30 Svět knihy – Výstaviště Praha, stánek Francie
CAYA MAKHELE: MURMURES d´AFRIQUE / ŠEPOTY AFRIKY
Autogramiáda autorových básní v nejnovějším česko-francouzském vydání nakladatelství Acoria, jehož česká verze je výsledkem soutěže studentů tří středních škol: Akademického gymnázia ve Štěpánské, gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nejlepší překlady vybrala v rámci projektu 14. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika odborná porota ve složení: Jovanka Šotolová, Julek Neumann a Petr Borkovec.

19.30 Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3 - Žižkov
MWEZI WAQ. PÍSNĚ MĚSÍCE A NADĚJE
Koncert world music z Komorských ostrovů.

Hudba je hluboko zakořeněná v životě měsíčního lidu, je unášena tokem jeho dějin, minulostí zalitou lávou, je melodií společného života ve znovunalezené naději. Připomíná jeho dědictví, črtá nové cesty ve fantazii země, která je stále tu, navzdory tragédiím času. Mwezi WaQ. vyzařuje své světlo na Komory. Mwezi wa znamená „měsíc“. Písmeno „Q“ připomíná arabské jméno souostroví „djuzru´l´Qamaru“. Měsíční ostrovy...

Kytara, baskytara, bubny a vokály. Čtyři umělci toužící přepsat repertoár, který je v podstatě zlomený, ale který vypráví jediný příběh. Příběh lidí, kteří přežili sebe sama, své démony, kteří své paže vztáhli k jiným, aniž by ztratili sami sebe. „Mwezi WaQ vnímáme jako náčrtek básně, kterou píšeme z tohoto měsíčního souostroví a vysíláme do světa. Jako příběh hledání toho, co nás přivádí k hudbě, totiž poznání života...“

Vstupenky: http://www.palacakropolis.cz/

Undroni Blues from Muzdalifa House on Vimeo.

pátek 11. května
19.00 Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
SOEUF ELBADAWI: HRANICE EVROPY V INDICKÉM OCEÁNU – TRAGÉDIE, KTEROU SVĚT NEVIDÍ
Občanský neklid a umělecký experiment. To jsou charakteristické znaky tvorby světově proslulého tvůrce z Komorských ostrovů, Soeufa Elbadawiho. Ve svých poetických, dramatických textech, filmových dokumentech, hudebních projektech, publicistických a občanských aktivitách hovoří o lidských právech, svobodě, o shungu, komorské tradici harmonického soužití lidí různých kultur a náboženství. Burcuje lidi z nevědomosti či lhostejnosti vůči humanitární katastrofě odehrávající se na rodném souostroví v důsledku striktních migračních zákonů majících za následek desítky tisíc utonulých. Indický oceán se tak stává, podobně jako Středozemní moře, největším hřbitovem ilegálních migrantů. Svědectví o tomto konfliktu, stejně jako i o bohatých tradicích a dynamické současnosti "ostrovů měsíce" přinese Soeuf Elbadawi během debatního večera, jehož součástí bude i promítání autorova nejnovějšího dokumentu o současné situaci na Komorách, které stojí stranou zájmu zbytku světa. Moderuje Tomáš Lindner, Respekt.

Vstup volný. Ve francouzštině. Tlumočeno do češtiny.

sobota 12. května
20.00 Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1
SOEUF ELBADAWI: POKUŠENÍ LUNY
Scénická hostina slov a hudby z Komorských ostrovů.
S účastí autora, světově proslulého tvůrce z Moroni, a malým kulinářským překvapením.
Poslyšte pravdivý a pohnutý příběh "souostroví luny". Ostrovů hřebíčku, omamné vůně ylang-ylang a vanilky. Ostrovů zapomenutých v Indickém oceánu, mezi Mosambikem a Madagaskarem. Tisíce kilometrů vzdáleného cípu Evropy. "Al qamar" znamená v arabštině měsíc... Že jste dosud o Komorských ostrovech neslyšeli? Už více než dvacet let jsou dějištěm tragédie, kterou svět přehlíží. Autor, hudebník, novinář a občanský aktivista Soeuf Elbadawi tuto smutnou realitu zažívá na vlastní kůži, neboť se narodil v hlavním městě Moroni a žije mezi dvěma břehy. Prohlašuje se za "kazatele luny a fundamentalistu přežití" a ve svém poetickém a zároveň nekompromisním, uhrančivém textu hovoří o živých a mrtvých mezi ostrovy Anjouan a Mayotte i o těch, kteří jsou za tuto humanitární katastrofu zodpovědní. Tento výbušný text byl s úspěchem uveden na Komorách i ve Francii, např. v Limoges, v Paříži a na Avignonském festivalu. Nyní poprvé v českém překladu Michala a Matyldy Lázňovských v Praze!
Režie: Jakub Šmíd. Vystupují: Irena Kristeková, Petr Stach, Papis Nyass.
Vstupné: 150,- a 100,- Kč.

sobota 19. května
11.00 – 19.00 Náměstí Václava Havla (piazzetta ND)
BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ
Maximum Afriky v srdci Prahy!
Po roce znovu ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem: Divadlo českých Afričanů, BaToCu, Aneboafro, Tiditade, Nsango Malamu, Sahar, dílna djembe, módní přehlídka, výstava fotografií ... a BENSO, tedy mír a pohoda.

Vstup volný.

HRADEC KRÁLOVÉ

středa 9. května
14.00 gymnázium Boženy Němcové
CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.
BRNO

pátek 11. května
10.30 gymnázium Matyáše Lercha
CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.

Poděkování za klíčovou finanční podporu tohoto projektu patří Magistrátu hlavního města Prahy a Francouzskému institutu.

Děkujeme také velvyslanectvím Ghany, Maroka a Súdánu a dalším partnerům - Knihovně Václava Havla, Paláci Akropolis, African Culture and Art, Národnímu divadlu a divadlu Viola - za spolupráci!