akce

Mamadou Diabaté & Percussion Mania

datum

29. 5. 2012

místo

Jazz Time, Krakovská 19, Praha

začátek

21:00

Percussion Mania je strhující rytmická bitva griotů z Burkiny Faso.

Mamadou Diabaté je ročník 1973, pochází z Burkiny Faso z griotské rodiny. V 5ti letech se začal věnovat hudbě. Nejdříve doma u otce Penegue Diabate (patřil k nejlepším balafonistům v kultuře kmenu Samba, jehož píseň „Marijata“ pro Thomase Sankaru byl velmi populární v osmdesátých letech. Rádio Burkina používalo jeho hudbu jako znělku více než deset let) a u starších bratrů Sadama a Sibiri (dnes nejváženější balafonista kmenu „Sambla“). Od 8 let se začal učit u hráčů na xylofon u hudebníků sousedních kmenů jako Siamou, Tusia, Senufo, Gan, Lobi, Dagara, Bobo. Své virtuotitě vděčí svému učiteli Daouda Diabatemu, který je virtuózem na balafon kmenu Tusia. Ještě jako teenager hrál se soubory neo-tradičních hudebníků jako Farafina, Sababugnoma, Fréres Coulibaly.

V roce 1991 se seznámil s Ousmane Dembele („Zoumana“), se stejně starým chlapcem z hudební dynastie Dembele, který hrál excelentně na djembe. Spolu s ním a s Moussa Coulibaly (příslušníkem rodu Coulibaly - jiné muzikální dynastie) a Abdoulaye Dembele založili skupinu, která se proslavila pod názvem „Landaya“. Mamadou se stal skladatelem a balafonistou v této skupině. V roce 1998, po šesti letech tvrdé práce vyhráli první cenu Národního kulturního festivalu.

Od dubna 2000 žije Mamadou Diabaté v Rakousku. Hrál mnoho koncertů v Rakousku i v zahraničí (Belgie, Německo, Anglie, Francie, Holandsko, Indonésie, Itálie, Maroko, Pákistán, Rusko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Česká republika, Tunisko, Turecko, Maďarsko). Zúčastnil se na festivalech: Bobo Dioulasso (Burkina Faso), Cape Coast (Ghana), Lahore (Pákistán), Saalfelden (A), Wiesen (A), Rudolstadt (D), Tabruk (Tunisko).

Ještě v roce 2000 založil skupinu jménem Sababu (Chance) ve Vídni, která hrála hudbu Západní Afriky. Zároveň jsem se stal také členem v projektu Sigi Finkela: „African Heart“ kde je činný jako skladatel, balafonista a hráč na djembe. Koncem srpna 2001 vydal CD Sababu man dogo (Nejmenší šance je dost velká) s vlastními skladbami, kde hraje sám na všechny nástroje. Další CD Keneya (Pocit zdraví), které výlučně obsahuje lidové skladby pro balafon kmene Sambla a kde opět hraje sám všechny hudební party bylo vydáno v květnu 2002. Důvodem, že nahrál všechny instrumentální party sám je skutečnost, že byl a je jediný Sambla v Rakousku. Hudebníci, kteří neovládají jazyk Samblů nemohou tuto hudbu hrát, tvrdí Mamadou. Toto je první CD na světě s hudbou kmene Sambla.
V roce 2002 založil svůj afro-jazz band „Bekadiya“ s těmito spoluhráči: Achim Tang (kontrabas),Thomas Berghammer (trumpeta, křídlovka), Werner Wurm (trombon), Shayan Fathi (perkuse) a Nicholas Baker (kpanlogo). Vydali CD „Sira Fila“ (Dvě cesty), kde všechny skladby složil Mamadou, který zde hraje ne balafon, talking drum a djembe. Pěvecky se na této desce podílela Fatoumata Dembele , zpěvačka světoznámé skupiny Farafina.

V červenci 2003 se Mamadou, jako skladatel a hráč na balafon, zúčastnil na Tanz-und-Folkfestu v Rudolstadtu (Německo) v projektu „Magic Marimba“, pro který složil dvě skladby. Německá televize MDR toto vystoupení( kde dále hráli Alex Jacobowitz - USA, Jan Heinke-D, Maika a Sara Gomez - E, Anja Losinger - CH, Terje Isungset – N) zaznamenala a spolu se 3SAT odvysílala. V únoru 2004 odcestoval do Indonésie, kde koncertoval s indonéskou kapelou „Samba Sunda“ a v Bandungu uspořádal workshop na djembe. Tuto kapelu znal z Rudolstadtu. V roce 2006 s nimi znovu hrál na „Glatt und Verkehrt“ festivalu v Kremsu (Rakousko). V roce 2005 vydalo ORF CD „Folikelaw“ kde hraje v duu se Sigi Finkelem.

V dubnu 2006 byl Mamadou pozván Arkady Shilkloperem do Moskvy k vystoupení v rámci akce „Global Village Project“ na němž se též zúčastnili: Marvin Dillmann, Sergej Starostin, Christophe Schweizer, Stoyan Yankoulov, Elitsa Todorova a Louis Sanou. V září 2006 natočil Mamadou s bratry Karimem a Louisem Sanou Cd „Kamalenya“ jako Percussion mania. V tomto triu za poslední dva roky již několikrát vystoupili i v Česku. Též jsme jej mohli vidět jak s African Hearts tak i v duu se Sigi Finkelem.

vstupné: 250 Kč / 200 Kč
k zakoupení zde