akce

Letní dílna afrických polyfonií s Anitou Daulne

datum

17. - 24. 8. 2019

místo

Stará škola, Slavonice v Jižních Čechách

Intenzivní workshop polyfonních zpěvů a afrických rytmů s Anitou Daulne a Tomášem Kerlem.

Anita Daulne se opět vrací do Čech - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem!

FB EVENT

Zpívání afrických polyfonií

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Má za sebou pohnutý osud dítěte ze smíšené rodiny v neklidných politických dobách občanské války v Kongu a shodou okolností strávila část svého raného dětství přímo u Pygmejů. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Neúnavně přibližuje africké dědictví lidem ze západního světa.

Rytmická cvičení

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení, která povede perkusista Tomáš Kerle.

Pod vedením Tomáše (www.cestarytmu.cz) budeme mít možnost proniknout do tajů afrických rytmů. Zaměříme se na vztah tělo–hlas–rytmus a samozřejmě také na rozmanité techniky hry na západoafrické djembe a basové bubny. Ukážeme si, že hra na rytmické nástroje ve skupině má svá jednoduchá pravidla, díky kterým mohou všichni hráči plout společně v rytmickém proudu a zároveň se navzájem inspirovat. Dovolíme si být při hraní uvolnění, duševně bdělí a přitom vnímat, co všechno se vlastně kolem nás děje.Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 17. srpna, večer zahájíme dílnu projekcí dokumentárního filmu o skupine Zap mama, kterou Anita spoluzakládala a v neděli 17.srpna ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat ve velice příjemném sále v prvním patře tzv. Staré školy, situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok perkusí a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu. Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonických malebných zákoutí v pátek 22. večer a bude zakončena v sobotu 23. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině (Anita plynuje přeskakuje z jednoho jazyka do druhého) a překládána do češtiny naši milou dvojjazyčnou tlumočnicí Šárkou.

Přihláška je ke stažení ZDE.

Cena dílny je 6.800 Kč a zahrnuje kurzovné a snídani. Snídaně bude společná a bude mít podobu pestrého bufetu.

Nabízíme možnost zamluvit si v přihlášce také ubytování v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně účastníci to vždy zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je pestrá škála hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici např. na stránkách www.i.slavonice-mesto.cz .

Také bude možné zamluvit si společný oběd - pokud se sejde min.15 zájemců, vařila by nám skvělá specialistka na vegetariánskou kuchyni, Monika Šatavová. Jídlo skládající se z polívky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku by stálo 120 Kč. Ze zkušenosti víme, že její jídlo uspokojí i náruživé masožravce :-) Tato varianta je výhodná mj i proto, že umožní více si v polední pauze odpočinout.

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

Letos bude také pro ty, kdo by chtěli jet s dětmi, možnost hlídání pro děti od pěti let. Hlídání organizuje a zajišťuje Slavonická renesanční o.p.s., www.zdrojslavonice.cz, více informací podá Olga Žampová, tel 602 57 10 87.