akce

Ladji Koné: Lego de l’égo + Máa Labyrinthe

datum

12. 6. 2018

místo

Husitská 899/24a, Praha

začátek

20:00

Dvě exkluzivní přestavení afrického hiphopera a tanečníka Ladji Koného (Burkina Faso).

Ladji Koné

Ladji Kone začal jako většina hip-hopových umělců na ulici, kde s breakaři zkoušel limity svého těla, aby pak vstoupil do školy EDIT. Další vzdělání získal v École des Sables a také mimo Afriku, ve Francii a Německu. Založil svůj soubor CieLK k tvorbě napříč disciplínami bez předsudků a už od roku 2009 propaguje umění jako prostředek sociální integrace pod hlavičkou Collectif JUMP (Jeunesse Unie pour un Mouvement Positif). Erwann Bouvier je původem z Francie, ale v Burkině žije již od roku 2007. Kromě hry na balafon, kytaru či mandolínu vymýšlí vlastní zvukové experimenty s různými předměty, vyvinul také nástroj „mandjelin“ jako kombinaci tradičního afrického n’goni s francouzskou mandolínou.

Lego de l’égo
je kratším dílem, kterým Ladji pokračuje v úzké spolupráci s hudebníkem. Hledá vnitřní souznění mezi snahou o dokonalost konstrukce vlastního bytí a reálným sebedestruktivním mechanismem ovládaným vlastním egem. Snad každý si stavíme své vzdušné zámky, ale ne vždy se naše sny uskuteční. Někdy zůstane jen rozbořená stavebnice. Jindy překonáme vlastní já.

Máa Labyrinthe
Burkina Faso je chudá, vyprahlá, avšak hrdá země v srdci západní Afriky, která si zachovává svou autentičnost. Její název lze přeložit jako „Vlast spravedlivých“. Hostilapanafrické taneční trienále, kde zaujal právě ikonický duet talentovaného Burkiňana s francouzským hudebním experimentátorem. Jejich dokonalá souhra i překvapivé zapojení hudebníka ukazují cestu k propojení tradice a současnosti. Ladji se nebojí vstoupit do svého labyrintu, kde na cestě k hledání vlastní identity narazí na rozčarování i důležité momenty reflexe, na překážky i odpor, který má sílu překonat.

Více na https://www.tanecpraha.org/inscenace/