akce

Habib Koité

datum

27. 11. 2017

místo

Kulturní dům Domovina, Praha 7, Praha

začátek

19:30

Jeden z nejuznávanějších afrických hudebníků kytarista Habib Koité, přezdívaný také Eric Clapton z Mali, vystoupí po třech letech opět v Praze, tentokrát v KZ Domovina.

Habib Koité

Habib Koité pochází z vážené africké rodiny Khassonké. Lásku k hudbě zdědil po svém dědovi, který hrál na kamele n’goni, tradiční čtyřstrunný nástroj lovců z malijského kraje Wassolou. „Nikdo mě neučil zpívat nebo hrát na kytaru,” vysvětlluje Habib „odkoukal jsem to od rodičů a nějak to na mně ulpělo.” Měl se stát inženýrem, ale na naléhání strýce, který rozpoznal jeho hudební talent, se rozhodl pro studium na National Institute of Arts (INA) v Bamaku v Mali. Za pouhých 6 měsíců, v roce 1978, se stal dirigentem prestižní školní kapely INA Star. Po 4 letech, v roce 1982, absolvoval školu jako nejlepší student. Byl natolik talentovaný, že mu INA okamžitě nabídla místo pedagoga.

Už za studií měl Habib možnost vystupovat a hrát s řadou uznávaných malijských umělců včetně Kélétigui Diabaté a Toumani Diabaté. První album s názvem Muso Ko natočil se svou kapelou Bamada v roce 1995. Album sklidilo úspěch, stejně jako následující Ma Ya, vydané v roce 1998. V roce 2001 vyšlo album Baro, poté dvojalbum záznamů z koncertů Foly! Live Around the World a v roce 2007 jedno z jeho nejznámnějších a nejoblíbenějších alb s názvem Afriki.

V roce Habib nahrál v roce 2012 v Bamaku Brothers in Bamako ve spolupráci s americkým bluesmanem Ericem Bibbem, se kterým spolupracuje již od roku 1997. Na turné k tomuto albu procestovali spolu v roce 2012 a 2013 Evropu a USA.

Během roku 2013 stačil Habib připravit ze záznamu v Bamaku a Bruselu nový opus Soo. Toto album vyšlo roku 2014.

V pondělí 27.11. 2017 vystoupí Habib Koité v Domovině v tomto složení: Habib Koité – zpěv, kytara; Abdoul Wahab Berhé – baskytara, kamalé ngoni; Issa Koné – kytara, banjo, doprovodný zpěv; Charly Coulibaly – klávesy, doprovodný zpěv; Mama Koné – perkuse, doprovodný zpěv a Mahamadou Koné - tamani (talking drums), barra.

https://www.youtube.com/watch?v=g4FCDp5mdUs

https://www.youtube.com/watch?v=iYDSNUX-ANY

zlevněná cena vstupenek za 250,- Kč do 31.8.2017 přes email: objednavka@jmw.cz