akce

Barka Fabiánová: Hvězdy africké hudby

datum

19. 7. 2015

místo

U Lipek 160, Úpice, Hvězdárna Úpice

začátek

19:00

Výstava fotografky Barky Fabiánové se věnuje rozmanitým hvězdám africké hudby.

Fotografka Barka Fabiánová se pohybuje především na pražské hudební scéně, když však příležitost dovolí, najdete ji také pod zahraničními pódii – třeba na festivalu LIFEM v Londýně nebo na Garana Jazz festivalu v Rumunsku, s foťákem brouzdá po Francii, Skandinávii, Německu, či Irsku. Její fotografie doprovází články v kulturních časopisech Full Moon či Uni, na webech Full Moon Zine, Musicweb, Jazzport, Protišedi, Afro.cz či zdobí booklety alb českých i světových muzikantů. Kromě hudebních ozvěn se v její tvorbě často objevuje krajina, ať už bretaňská zákoutí a maríny, která dnes fascinují umělce stejně jako před sto lety, nebo melancholická tajuplnost Finska. Jak sama přiznává „Dávám přednost menším klubům a festivalům, protože právě tam má člověk šanci být hudbě opravdu blízko. Nejde mi o fotografování velkých hvězd, ale spíše o emoce, které v nás hudba vyvolává, ať už na straně hudebníků nebo publika. Snažím se o zachycení atmosféry i hudebního poselství a jsem ráda, když se mi to do jisté míry podaří.“ Daří se jí to zcela nepochybně, o čemž svědčí výrazy hudebnic a hudebníků ve chvílích soustředění i melancholického zamyšlení.
(Anna Mašátová - hudební publicistka)

"Krása africké hudby spočívá v tom, že povznáší, i když vypráví smutný příběh. Můžete být chudí, žít v chatrči, přijít o práci, ale píseň vám dává novou naději. Africká hudba je často o aspiracích afrického lidu, to může podnítit politické odhodlání u těch, kteří by jinak zůstali k politice lhostejí. Politika může být posílena hudbou, ale hudba má sílu, která se vzpírá politice. "
(Nelson Mandela)

Výstava Hvězdy africké hudby nabízí 44 portrétů současné hudební scény v Africe. Od Maroka na severu po Jihoafrickou republiku na jihu, od Ghany na západě po Tanzánii na východě, hudebníky na fotkách spojuje radost ze života. Afrika, v níž žije přibližně miliarda obyvatel mluvících více než 3000 jazyky, nadále zůstává tajemným kontinentem, který stále ještě skrývá hudební poklady, čekající na odhalení.

Vystavené snímky byly pořízeny v letech 2011 - 2015 na festivalech Respect, Colours of Ostrava, Jazzinec Trutnov a koncertech pořádaných agenturami Rachot a P&J Music. Fotografie kapverdského kytaristy Tcheky se loni umístila na pátém místě v mezinárodní fotografické soutěži Jazz World Photo a stala se tak součástí kolekce 30 fotografií putovní výstavy, která je k vidění v galeriích a výstavních prostorách v ČR a Evropě.

Výstava trvá od 19.7.2015 do konce října 2015.
Vernisáž proběhne 19. 7. od 17 hod
Taneční vystoupení skupiny IYASA
Pozorování oblohy, hry pro děti
Mapa

Výstava Hvězdy africké hudby probíhá ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR, ve kterém je autorka fotografií zaměstnána.
http://www.barkafabianova.net/
http://www.obsupice.cz/